to znacznie więcej niż myślisz!
Czy chcesz poznać jego wszystkie funkcje?
Tak
Nie
Inne

Najpiękniejsza polska kolęda

   Czas Świąt Bożego Narodzenia to najpiękniejszy okres w roku. Pachnąca choinka, pierniczki  i świąteczne ozdoby wprowadzają niesamowitą atmosferę do naszych domów. Nieodzownym elementem świąt są również kolędy i pastorałki, które śpiewamy przy wigilijnym stole.

   Którą z nich lubicie najbardziej? Zapraszamy do głosowania zarówno na najlepsze i najgorsze propozycje!

 

1
liczba głosów: 91
Autorem polskiej wersji jest Piotr Maszyński. Natomiast Joseph Mohr stworzył słowa do wersji oryginalnej, tj. ,,Stille Nacht’’, powstałej w Niemczech.
2
liczba głosów: 67
Kolęda pochodząca z XVII wieku, napisana przez Franciszka Karpińskiego. Prawdopodobnie melodia towarzyszyła przy koronacji Władysławowi IV Wazie.
3
liczba głosów: 70
Kolęda pochodzi najprawdopodobniej z XIX wieku. Pierwszy wydrukowany tekst znajduje się w zbiorach kolęd księdza Michała Mioduszewskiego. Znane jest również tłumaczenie kolędy z języka łacińskiego i niemieckiego.
4
liczba głosów: 78
Jest to kolęda pochodząca z XVIII wieku. Melodia jest symbolem polskości i często układano do niej słowa opisujące ówczesną sytuację naszego kraju.
5
liczba głosów: 85
Ta kolęda również pochodzi z XVIII wieku. Do dziś w Bibliotece Jagiellońskiej znajduje się rękopis pochodzący z wieku XVIII.
6
liczba głosów: 62
Data powstania kolędy jest trudna do ustalenia. Tekst pierwotny nosił nazwę „Kommizeracyja”. A pierwsza wydrukowana wersja znajduje się w zbiorach ks. Mioduszewskiego.
7
liczba głosów: 71
Powstanie datowane jest na przełom XVIII i XIX wieku. Autor jest nieznany. Ta kolęda jest najczęściej śpiewana na rozpoczęcie pasterki.
8
liczba głosów: 60
Kolęda powstała w XVII lub XVIII wieku. Autorstwo przypisuje się Piotrowi Skardze.
9
liczba głosów: 74
Pochodzi z regionu Podhala. Autor i data powstania są nieznane. Tekst pojawiał się w XIX wiecznych rękopisach pochodzących od sióstr franciszkanek.
10
liczba głosów: 72
W roku 1931 pojawiła się w jednym ze śpiewników kościelnych dla młodzieży. Autor i dokładna data powstania utworu pozostają anonimowe. Przypuszcza się, że kolęda ta pochodzi z Małopolski.
11
liczba głosów: 3
Pierwsze wzmianki  kolędy Dzisiaj w Betlejem, pochodzą z drugiej połowy XIX wieku. Jest to bardzo popularna kolęda.
?
Brakuje Czegoś? Dodaj swoją propozycję!
więcej
Najczęściej oceniane: Inne
Inne
3165 osób głosowało na to
Ile Niedziel Handlowych w miesiącu?
Inne
2466 osób głosowało na to
Najsolidniejsza marka samochodów
Inne
2190 osób głosowało na to
Najbardziej niesamowita rzeźba świata
Inne
1968 osób głosowało na to
10 najczęstszych postanowień noworocznych
Wykonanie strony WWW - Devilart